לעיתים עולה הצורך להפוך אמצעי הקלטה קוליים לכדי מילים כתובות. השירות הרלוונטי לכך קרוי תמלול שיחות, שמתבצע על ידי אנשי מקצוע שזוהי התמחותם. כיצד מבצעים תמלול של שיחות, מתי כדאי להשתמש בשירות, מדוע הוא כל כך חשוב וכיצד אנחנו יכולים לעזור לכם בנושא? הנה התשובות.

מה זה תמלול שיחות?

תמלול שיחות הינו פעולה של העברת הקלטה קולית (או מצולמת) לכדי מסמך כתוב. המתמלל מקשיב היטב לשיחה ובה בעת מעביר כל מה שהוא שומע לכדי מילים ושורות כתובות. תמלול שיחה מהווה למעשה מעין "עותק נאמן למקור" של כל הקלטה קולית שהיא, אך ממיר את כל הנאמר בה למילים.

מתי צריך לתמלל שיחות?

הקלטות קוליות הן מאוד נפוצות בימינו, שכן כל מכשיר נייד הוא למעשה רשמקול שמאפשר לתעד את הדברים הנאמרים בסיטואציות מסוימות. מקור ההקלטות מגוון וכולל, בין היתר, הקלטות של שיחות טלפון, שיחות בין מראיין למרואיין (למשל, עיתונאים), שיחות בין עובדים, עמיתים או מנהלים, שיחות שהוקלטו במסגרת בית המשפט, תמלול שיחה בין מעסיק למועמד פוטנציאלי, הקלטות של ישיבות וועד בית, הקלטות שאותן מעוניינים לתמלל לחרשים, תמלול של שיחות זום, תמלול הקלטות וואטסאפ ועוד.

הצורך בביצוע תמלול שיחות נובע מהעובדה שלא תמיד יש זמן, הכרח, יכולת או היגיון כלשהו להקשיב להקלטות וכל מה שרוצים הוא פשוט להעלות אותן על הכתב ולהשתמש במידע לצרכים השונים, כגון ציטוט הנאמר בראיון בעיתון, הבאת הוכחה לבית המשפט וכו'.

כיצד מתבצע תמלול שיחות מוקלטות?

תהליך תמלול שיחות מוקלטות הוא אינו  דבר פשוט כפי שנדמה לחשוב. המתמלל צריך להיות ער לכל מילה בהקלטה ולהעלות אותה על הכתב כפי שהיא נאמרה, בין אם הדיבור היה מהיר או איטי, רועש או חלש. בנוסף עליו לדעת לתמרן בין המילים של דמויות שונות שאף הן מדברות בהקלטות וכמו כן, להשתמש בסימני הפיסוק המתאימים שיתארו נכונה את הלך הדברים והאינטונציה כפי שמאפשרים סימני הפיסוק והסימנים השונים.

תמלול של שיחות כולל פעמים רבות גם ניסיונות פיענוח חוזרים ושבים של המתמלל את הדברים שנאמרו, שכן לא תמיד איכות הקול מאפשרת זיהוי קל, כמו במקרה של תמלול סרטון יוטיוב שהתרחש עם רעשי רקע חזקים, כשבמקרים אחרים קשה מאוד להבין את הנאמר, מילה במילה. משמעות הדבר היא כי תמלול שיחה זה משימה הדורשת ריכוז, מחויבות, יכולת התמדה וכמו כן, בקיאות רבה בשפה העברית, או בכל שפה אחרת אותה מתמללים.

היבטים נוספים של מקצועיות בתהליך תמלול שיחות

מקצועיות בתחום תמלול השיחות נמדדת בעוד מספר קריטריונים שאותם יש לקחת בחשבון, בין היתר עמידה בלוחות זמנים, התחייבות לנאמנות למקור מבחינת דיוק, התאמת פורמט התמלול לרלבנטיות שלו. כך למשל, תמלול ראיונות לשימוש עצמי לעומת תמלול עדות או ראיה להצגה בבית המשפט), ציוד משוכלל לנטרול רעשי רקע לתמלול מדויק יותר וידע של המתמלל בתחומי עניין מגוונים (כגון פוליטיקה, רפואה, משפט וכו') על מנת לתמלל מונחים מקצועיים בצורה טובה. כמובן שאצלנו בחברת סאונד טקסט עומדים בכל הקריטריונים האלו על הצד הטוב ביותר.

כיצד נקבע מחיר התמלול?

מקובל מאוד לקבוע את המחיר של תמלול שיחה אצל חברת המספקת שירותי תמלול לפי משך ההקלטה או מספר המילים שנכתבו בסופו של דבר. משך ההקלטה הינו מספר ידוע מראש, כך שניתן לדעת מראש את העלות, אך לא כך הדבר בתמחור לפי מספר מילים, שהיתרון שלו הוא התאמה מדויקת למספר המילים שנאמרו, כך שלא מתחשבים בזמנים בהקלטה שבהם לא נאמר דבר. המחיר יכול להיות מושפע גם מגורמים נוספים, ביניהם איכות ההקלטה, מספר הדוברים בהקלטה והאם נדרש תמלול כפול, מה שנפוץ לצרכים משפטיים וכולל למעשה מעבר פעמיים על ההקלטה.

תמלול שיחות – שירות שחשוב להכיר

ARTICLE